Na temelju članka 36. Uredbe o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, broj 52/99.) ravnateljica Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje donosi
Ovom odlukom propisuje se oblik i sadržaj obrazaca za medicinsko vještačenje u mirovinskom osiguranju.
Obrascima za medicinsko vještačenje u mirovinskom osiguranju smatraju se svi obrasci kojima se ocjenjuje radna sposobnost i stupanj tjelesnog oštećenja u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
Za potrebe medicinskog vještačenja u mirovinskom osiguranju utvrđuju se sljedeći obrasci:
1. »Izvješće s nalazom i mišljenjem liječnika« (obrazac 1-IN)
2. »Opći podaci o osiguraniku s opisom poslova koje obavlja« (obrazac 2-IN)
3. »Nalaz i mišljenje vještaka o invalidnosti« (obrazac 3-IN)
4. »Nalaz i mišljenje vještaka o tjelesnom oštećenju« (obrazac 4-TO)
5. »Nalaz i mišljenje vještaka o općoj nesposobnosti za rad« (obrazac 5-O)
6. »Mišljenje stručnog povjerenstva za reviziju« (obrazac 6-R)
7. »Nalaz i mišljenje vještaka na ponovnom - kontrolnom pregledu« (obrazac 7-PK)
8. »Nalaz i mišljenje višeg vještaka« (obrazac 8-Ž)
Obrasci navedeni u stavku 1. ovog članka sastavni su dio ove odluke.
Obrasce za medicinsko vještačenje u mirovinskom osiguranju tiskat će Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ili ustanova kojoj to Zavod povjeri.
Ova Odluka stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 140-13/99-02/4961
Urbroj: 341-99-01/1-99/1
Zagreb, 10. studenoga 1999.
1. Invalidnost, prema članku 34. Zakona o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, broj 102/98 - skraćeno ZOMO), postoji onda kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti (profesionalna nesposobnost za rad). Poslovi prema kojima se ocjenjuje sposobnost za rad osiguranika obuhvaćaju sve poslove koji odgovaraju njegovim tjelesnim i psihičkim sposobnostima, a smatraju se odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.
Invalidnost postoji i onda kada kod osiguranika zbog promjena u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, nastane trajni gubitak sposobnosti za rad (opća nesposobnost za rad).
2. Za slučaj neposredne opasnosti od nastanka invalidnosti (članak 36. ZOMO) osiguranik ne ostvaruje prava iz mirovinskog osiguranja.
3. S obzirom na to da invalidnost postoji kada je kod osiguranika, zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju koje se ne mogu otkloniti liječnjem, radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice, posebno se napominje da će liječnik pokrenuti postupak vještačenja radne sposobnosti osiguranika tek kada je liječenje osiguranika u cijelosti završeno i kada je njegova radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravome osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti.
Iznimno, postupak vještačenja radne sposobnosti osiguranika pokreće se u slučaju predviđenom Zakonom zdravstvenom osiguranju.
4. Medicinska dokumentacija koja se dostavlja uz »izvješće« (obrazac 1 IN) pribavlja se od zdravstvenih ustanova koje odredi Vlada Republike Hrvatske (članak 112. stavak 2. ZOMO), s tim da medicinska dokumentacija mora biti u skladu s aktom Vlade Republike Hrvatske o opsegu i sadržaju medicinske dokumentacije (članak 112. stavak 3. ZOMO).
5. Medicinska dokumentacija koja se dostavlja uz »izvješće« (obrazac 1 IN), u pravilu, ne smije biti starija od tri mjeseca, računajući od dana upućivanja »izvješća« (obrazac 3 IN).
6. Pri prikupljanju specijalističkih nalaza treba zahtijevati da liječnik - specijalista potanko opiše nađeno zdravstveno stanje osiguranika, bez prejudiciranja njegove radne sposobnosti.
7. Pri popunjavanju točke 5. »izvješća« (obrazac 1 IN) treba pripaziti da se dijagnoze bolesti pravilno razvrstaju razmjerno s utjecajem na radnu sposobnost osiguranika.
8. »Izvješće« (obrazac 1 IN) obvezno se piše pisaćim strojem ili osobnim računalom (PC), a ne rukopisom.
9. Ako se utvrdi da se liječnik, pri dostavljanju »izvješća« (obrazac 1 IN) nije držao propisa o opsegu i sadržaju medicinske dokumentacije, vratit će mu se izvješće i zatražiti da u roku, od najkasnije 15 dana, dopuni medicinsku i drugu dokumentaciju (članak 16. stavak 4. Uredbe o medicinskom vještačenju - »Narodne novine«, broj 52/99).
10. Isto tako, ako »izvješće« (obrazac 1
IN) ne bude sastavljeno u skladu s ovim uputama, vratit će
se liječniku radi dopune.